Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Diz Protezi

diz-protezi-gorsel

Diz Protezi

Enjeksiyon, fizik tedavi, ilaç tedavisi gibi bütün konservatif ( ameliyat gerektirmeyen ) tedavi yöntemleri uygulanmış fakat şikayetleriniz geçmiyor ise doktorunuz size Diz Protezi ameliyatı teklif edecektir, bunun sebebi diz ekleminiz bozulmuş, ağrılı ve hareketi kısıtlanmış ve ameliyat olmadan düzelme olanağı yok demektir.

Diz protezinin uygulanmasına sebep olan diz ekleminde bozulmaya neden olan bir çok durum vardır. Artroz/ Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) diz protez cerrahisinin en sık nedenidir. Bir çok insanda aynı zamanda dizilim bozukluğu mevcuttur. Bu durumlarda kemiklerin uç kısımlarını kaplayan kıkırdak doku yıpranır ve bir süre sonra tamamen kaybolarak kemikler birbirlerine sürtünürler ve kemik dokuda şekil değiştirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve şiddetli ağrı duyulmasına neden olurlar. Diz eklemi bozulmasının diğer nedenleri romatoid artrit, diz kırık ve çıkıkları, uzun süre aşırı spor aktiviteleri ve ağır iş olabilir. Bazı insanlarda eklem kireçlenmesi gelişimine irsi olabilir.


diz-protezi

Total diz protezi ameliyatı 45 ile 90 dakika arasında değişen sürelerde gerçekleştirilir. Ameliyat diz ekleminizin ön tarafında yapılan bir kesi ile başlar, hasarlı dokularınız çıkartılır ve uygun ölçülerdeki Protez özel kemik çimentosu ile yerleştirilir veya üzerlerini kaplayan özel kaplama ile örtülür. Bu işlem tamamlandıktan sonra, diz ekleminin normal hareketlerini yapabildiği tesbit edilerek, dizin içine dren yerleştirilerek yara kapatılarak ameliyata son verilir.

Ameliyatınız spinal veya epidural anestezi şeklinde veya genel anestezi altında sizi uyutarak gerçekleştirilecektir, size en uygun anestezi şekline genel sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra karar verecektir.


Ameliyatın ertesi günü, hasta yürüteç veya koltuk değneği desteği ile ayağa kaldırılarak yürütülecek ve fizyoterapist eşliğinde egzersizlere başlanacaktır. Ameliyattan sonra normal şartlar altında 4 gün sonra evinize çıkartılacaksınız. Koltuk değneği desteği ile yürümeniz 2-4 hafta arasında tamamlanacak ve ameliyattan 2 hafta sonra doktorunuz ilk kontrolunuz için sizi muayenehanede kabul edecektir.