Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Sırt, Boyun Ve Omuz Ağrıları

boyun-agrilari

Sırt, Boyun Ve Omuz Ağrıları

Sırt ve boyun ağrısı günümüzde en sık görülen, her yaşta ve her iki cinste yaygın olan şikayetler arasında yer almaktadır. Boyundan omurgaya, bele, kalçalara ve bacaklara kadar rahatsızlık verebilen bu şikayetler gençlerde çoğunlukla iş hayatı ile bağlantılı yanlış yüklenmeden ve hareketsizlikden kaynaklanmaktadır. Özellikle uzun saatler oturarak masa ve bilgisayar başında çalışmak, uzun saatler araba kullanmak ve ağır işde çalışıp, ağır yük kaldırmak zamanla akut ve kronik sırt ve boyun ağrılarına sebep olabilir. Bunun yanında daha ileri yaşlarda kireçlenme ve aşınma en sık rastlanan nedenlerdir.


sırt-agrisiHastalığın başlangıç dönemlerinde akut, daha sonra kronik ağrılı eklem tutulmaları ( , bloke‘diye adlandırdığımız )görülür. Kaslarda sertleşme, kas dengesizliği ve nitekim boyun ile bel fıtıklarına yol açabilir. Yıllar geçtikce omurgalarda erken kireçlenme ve aşınma meydana gelir, boyundan omuzlara ve ellere yansıyan, belden bacaklara ve ayaklara yansıyan ağrılar ve uyuşmalar görülür.

Diğer nedenler düşerek yaralanmalar, spor yaralanmaları, ani ,ters hareketler olabildiği gibi belde skolioz, bacak kısalığı, romatizmal hastalıklar ve ,Scheuermann hastalığı‘ diye adlandırdığımız ergenlik yaşında başlayan omurga kireçlenmeleridir.


eklem-agrisiBu kadar farklı nedenler olduğu gibi tedavi yöntemleride farklıdır. Akut ve sık sık tekrarlayan yada kronikleşmiş ağrılarda manuel tedavi ( Şiroterapi ) hastaya zarar vermeyen bir tedavi yöntemidir. Hastayı miğdeye zarar veren ağrı ilaçlarından ve enjeksiyonlardan uzak tutarak doktorun elleri ile uyguladığı bu yöntem öncesinde doktorunuz sizi itinalı bir muayeneden geçirecektir. Gerektiğinde film ( rotgen ) ve MR görüntüleri isteyebilir.

Manuel Tedavi ile şikayetleriniz geçmiyor ise veya manuel tedavi sizin için uygun değilse, doktorunuz enjeksiyon uygulayıp ilaç önerebilir. Ayrıca sizinle ayrıntılı görüşecek ve size uygun evde yapabileceğiniz egzersizler ve uygulamalar önerecektir.