Bölüm Seçiniz: Ortopedi Genel Cerrahi

Kalça Protezi

kalca-protezi-gorsel

Kalça Protezi

Kalça eklemi bozulmasının ve kalça protezinin uygulanmasının en sık görülen nedeni Artroz/ Osteoartrittir (eklem kireçlenmesi ve aşınması). Yaşın ilerlemesi ile meydana gelen aşınmanın dışında doğumsal kalça çıkığı normal kalça anatomisi olmadığı için erken yaşlarda eklemde kireçlenmeye sebeb olabilir.

Kalça kırık ve çıkıkları kalça ekleminde fonksiyon bozukluğuna neden olarak yıllar sonra yıpranmaya neden olabilir.

Kalça eklemi bozulmasının diğer bir nedeni ise avasküler nekrozdur. Bu hastalıkta femur başına giden kan akımı azalır ve bu bölge zaman içinde çöker ve deforme olur, şiddetli ve ağrılı mekanik bozukluk sonucunda eklem dejenere olur (yıpranır). Uzun süre kortizon kullanımı, kalça kırık ve çıkıkları, alkolizm avasküler nekroz nedenlerinden birkaç tanesidir. Ancak Birçok vakadada sebebi bulunamaz.

kalca-protezi

Kalça ekleminde her hangi bir travma olmaksızın yıpranma sonucu eklem kireçlenmesi olabilir. Bazı insanlarda eklem kireçlenmesi gelişimine ailevi yatkınlık olabilir.

Ağrılı ve sertleşmiş bir kalça günlük basit hareketlerinizi etkileyebilir, kıkırdak doku bozulur, işlevini yapamaz duruma gelir. Kalça eklemi fonksiyonu bozulunca dolayısıyla belinize ve dizlerinize fazla yüklenir, bu eklemlerinde bozulup yıpranmasına yol açarsınız. Yıllar geçtikçe istirahat halinde gelen ağrılar uyku düzeninizi bozabilir, yaşam kaliteniz düşer.

Fizik tedavi gibi konservatif ( ameliyat gerektirmeyen ) tedavi yöntemleri ve ağrı ilaçları fayda göstermiyor olduysa, yapılacak operasyonla bu ağrılı ve hareketleri kısıtlanmış olan kalçanızın normal haline dönmesi mümkündür.

Bununla birlikte omurganıza da fazla yüklenmekle belinizin bozulması engellenir.

Bu ameliyatta bozulmuş olan eklem yüzeylerinizin aynı görevi yapacak özel malzemelerden üretilmiş, total kalça protezi adını verdiğimiz malzeme ile değiştirilme işlemidir.

Ameliyatınızın ertesi günü, uzman fizyoterapist eşliğinde, hasta yürüteç veya koltuk değneği desteği ile ayağa kaldırılarak yürütülecektir. Ameliyattan sonra iyileşmeniz belirli bir noktaya geldiğinde 4-5 gün sonra evinize çıkartılacaksınız, iyileşme süresi normal şartlar altında 4-6 hafta sürecektir. Ameliyattan 2 hafta sonra doktorunuz ilk kontrolunuz için sizi muayenehanede kabul edecektir.